Aki tető alá akar hozni valamit, abban nagyon hamar megfogalmazódik egy alapvető fontosságú kérdés:
Miből készüljön a tető?
A döntés előtt érdemes több szempontot is figyelembevenni. Ezek a teljesség igénye nélkül:
- Ár
- Tartósság
- Minőség
- Önsúly
- Tető dőlésszöge
- Esztétikum



Tetőfedő anyag ár szerint
Tetőfedés lemezzel – a legolcsóbb tetőfedő anyag
Mindenki szeretne tartós, igényes, minőségi tetőt, és mindezt a lehető legkedvezőbb áron.
Ha kifejezetten olcsó tetőfedő anyagot keres, a cserepeslemez tetőfedő anyag, vagy más lemezes tetőfedés lesz a kézenfekvő megoldás.
M2 alapon a lemezfedés a legkedvezőbb árú, ehhez nem igen fér kétség. A lemez anyagok nem csak szimplán árukban kedvezőbbek, a lerakásuk munkadíja is alacsonyabb. A cserepeslemez tetőfedő anyagot kb 2 m2-es táblákban lehet vásárolni, és a tetőre is így kerülnek fel. Egy munkafolyamatban így 2 m2-t le lehet fedni. Lemezenkén elég pár csavar, és már lehet is tovább haladni.
Vápák kiakakításakor a fedőanyagot megfelelő szögben vágni kell. Cserepeslemez fedés esetében egy 2 m hosszú vápa egyik élének fedésekor általában elég kettő cserepeslemez táblát vágni ehhez. Cseréptető esetében 20-30 cserepet kell ehhez egyesével vágni.
Ár szerint ki lehet jelenteni, hogy lemez tetőfedőanyagok használata lesz a legkedvezőbb megoldás.
Tetőfedés bitumenes zsindellyel
A bitumenes zsindely a cserepeslemezhez hasonlóan táblákban vásárolható. A lerakás így a bitumenes zsindely esetében is meglehetősen haladós, de egy picit drágább, mint a cserepeslemez lerakása. Miért?
A bitumenes zsindely táblákat a cserepeslemezzel szemben nem lehet egyszerűen pár lécre felcsavarozni, mert nem tartja meg magát. A zsindely táblákat teljes felüeltükön deszkával, vagy OSB lapokkal kell alá támasztani. Ez a plusz anyagfelhasználás természetesen a költségeket is emeli. Ráadásul a deszkázás, OSB lapozás a bitumenes zsindely tetőfedés munkadíját is növeli.
Tetőfedés cseréppel, betoncseréppel
A cserép tetőfedő anyagban a fentiekhez képest jóval több anyag van. Ez a cseréppel történő tetőfedést az anyagköltség terén nem meglepő módon a legköltségesebbé teszi. Persze, hogy sok anyag van benne, az az anyagköltségen kívül majdnem minden más szempontból a többi tetőfedő anyag elé helyezi. Egy kivétel van: a tetőlerakás munkadíja:
Mivel a cserépfedésnél nem táblákkal, hanem egy-egy cseréppel kell dolgozni, a cserépfedés a leg munkaigényesebb a tetőfedő módok közül. A cserepes tetőfedéssel is elég jól lehet azért haladni ha a tető kevés síkból áll (pl: nyeregtető). De ha több orom és több vápa is van a tetőben, akkor sok cserepet kell szögre vágni, ami más tetőfedő módszerekhez képest aprólékos, időigényes munka.
Tetőfedő anyagok tartósság szerint
A legtartósabb tetőfedő anyag – cseréptető 30+
Ahogy fent írtuk, egy cseréptetőben jóval több anyag, mint egy lemeztetőben. Nem meglepő, hogy tovább is bírja. Jóval tovább.
A cserép anyagra a gyártók 20 év körüli garanciát adnak, de vannak cserepek, amire 30 év garanciát is ad a gyártó. (30 év garanciát általában betoncserépre adnak.) De van egy jó hír: egy cseréptető a garanciális időnél jóval hosszabb ideig használható általában. Egy jó cseréptető kisebb karbantartási munkálatokkal 100 évet is kibír.
Cserepelemez tetőfedés – 20-40
A cserepeslemez jól lerakva egészen tartós megoldás lehet a tetőfedésre. A gyártói garancia a legjobb cserepeslemezekre akár 30 év is lehet. Igaz ehhez a legvastagabb anyagú és legvastagabb festésű cserepeslemezt kell választanunk, ami árban nem marad el sokkal a cseréptető mögött.
Bitumenes zsnidely 10-20
A bitumenes zsindely nem a legtartósabb anyag. Az évek során, ahogy a nap égeti, fagy marja, elkezd repedezni, és egy idő után aláázni. Ha a csapadék a zsindely alá beszivárog, a zsindely alatt levő deszka, vagy OSB elkezd ázni, dúzzadni. Innentől a esztétikailag már sosem lesz az igazi, és pár év alatt igencsak érett lesz az egész tető a cserére.
Minőség
Cseréptető – a minőség bajnoka
Ha engem kérdeznek, milyen tetőt szeretnék a házamra, gondolkodás nélkül mondanám, hogy cserép. Miért?
A cseréptető tartós, robosztus, esztétikus és halk.
Hogy halk, az nem utolsó szempont. A csapadék a lemeztetőkön dobol, a lemez belerezeg az eső dobolásába. A cserép ehhez képes lágyan elnyeli az esőcseppek zaját.
Lemeztető, cserepeslemez – a hang lehet zavaró
A cserepeslemez tető legnagyobb hátránya véleményem szerint, hogy zajos. A lemezre hulló csapadék alatt a fémlemez beremeg, az eső rajta hangosan kopog.
Ha a ház hangszigetelése amúgy jó, akkor bent nem ezt nem lehet nagyon hallani… de azért kopog.
Bitumenes zsindely – melléképületre ideális
A bitumenes zsindely nem egy igazán hosszútávú megoldás. Házat nem 20 évre épít az ember. A tető is jó, ha tartósabb ennél.
Mikor jó megoldás a zsindely?
Melléképületekre, tetasztetőre kimondottan jó megoldás lehet a zsindely. A zsindelynek a cseréptetőhöz képest kisebb az önsúlya, így kevésbé robosztus szerkezet is elbírja. A terasztető, vagy a kerti faház szerkezete jellemzően nem olyan robosztus, mint egy házé, így ott a cseréptető néha nem is opció. Ilyen esetekben a zsindely lehet a legjobb megoldás, mivel viszonylag könnyű.
Esztétikum – kinek mi tetszik
Nem véletlen hagytam ezt a témát utolsónak. Hogy melyik tető szebb az nyilván egy szubjektív szempont. Mindenki olyat választ, ami megfelelően szép, és a pénztárca megengedi.
Egyet garantálunk
Bármilyen tetőfedő anyagot is választ, ha mi rajkuk le, a legjobbat hozzuk ki az anyagból. A lehető legstrababíróbb legtartósabb tetőt hozzuk ki belőle, amit lehet.Móré Krisztián